Żeglarstwo – niegdyś odmiana transportu, dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń – zarówno dla późniejszych marynarzy, oficerów i kapitanów jednostek motorowych, jak i jako tzw. szkoła charakterów dla młodzieży.
Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli.
W swoim głównym znaczeniu dotyczy pływania po wodzie. Jednak oprócz typowego żeglarstwa na żaglówkach, jachtach i żaglowcach istnieje również specyficzna odmiana żeglarstwa wodnego na deskach z żaglem, zwana windsurfingiem oraz kiteboarding, czyli rodzaj deski przypiętej do nóg, z tą różnicą, że jednostką napędową nie jest żagiel, tylko latawiec.
Elementem żeglarstwa jest jachting, który obejmuje tylko pływanie przyjemnościowe jachtami…
L’Équipe – dwuosobowy jacht mieczowy. Został zaprojektowany przez Francuza Marc Laurent. W roku 1981 odbyły się pierwsze próby drewnianego prototypu. Jego znakiem jest nazwa francuskiego dziennika sportowego L’Equipe. Monotypowa, dwuosobowa klasa jachtów dla dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Wymóg monotypu dotyczy większości elementów konstrukcji łącznie z pojedynczymi okuciami. Jest to jedno z zasadniczych założeń konstruktora, który w ten sposób pragnął wyeliminować różnice sprzętowe wśród dzieci.
Łódź bardzo szybka, wyposażona w trapez, łatwo wchodząca w ślizg o konstrukcji i technice żeglowania zbliżonej do klas olimpijskich. Z wychowawczego punktu widzenia ważną zaletą klasy jest równomierny podział ról
i odpowiedzialności pomiędzy załoganta i sternika.
Klasa ujęta w krajowym systemie rywalizacji sportowej. Konkurencja L’Equipe Open do 15 lat
( chłopcy i dziewczęta razem) jest rozgrywana w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży
Cadet – monotypowa, międzynarodowa klasa jachtów dwuosobowych zaprojektowana przez Anglika, Jacka Holta w 1947 r. Kadłub skośnodenny ze ściętym dziobem, miecz szybrowy, ożaglowanie bermudzkie (grot i fok + spinaker). Klasa została zaprojektowana jako jacht dla młodzieży. Jachty często budowano samodzielnie (obecnie dozwolone przepisami klasowymi są jedynie łodzie budowane przez licencjonowanych producentów). Znak klasy – litera C. Produkowane są już jedynie plastikowe.
Optymist – Najmniejsza monotypowa międzynarodowa klasa jachtów, przeznaczona dla dzieci i młodzieży do 15 lat.
A oto kilka elementów z budowy:
01.Płetwa sterowa wraz z rumplem i przedłużką
02.Miecz osadzony w skrzynce mieczowej
03.Prawa burta optymista
04.Widełki bomu – mocują bo do masztu.
05.Bom
06.Rozprze
07.Maszt
08.Kieszeń na lstwę
09.Wimpel – wskazuje kierunek wiatru
10.Szoty grota – linka do regulacji wybrania żagla w zależności od kierunku i mocy wiatru.
11.Obciągacz bomu – linka jak sama nazwa wskazuje , która ma za zadanie aby bom pozostawał w pozycji poziomej.
12.Róg halsowy
13.Róg spzotowy14.Róg pikowy
15.Róg gaflowy
16.Rajzbelka masztu – płaska sklejka z otworem w którą wkładamy maszt.
17.Gródż – sklejka łącząca burty i skrzynkę mieczową optymista.
18.Zbiorniki wypornościowe – w tym przypadku żółte
Tylna część żagla to lik tylny
Dolna część żagla to lik dolny
Przednia część żagla to lik przedni
Gorna część żagla między rogiem
gaflowym a pikowym to lik górny
Klasa „420”
420 jest popularną na całym świecie dwuosobową łódką trapezową z symetrycznym spinakerem. Na świecie znajduje się około 56.000 420-ek. Jest ona popularna zarówno w klubach żeglarskich jako łódka regatowa, jak i w szkółkach żeglarskich, gdzie ma zadanie czysto szkoleniowe. Jest na tyle rozpowszechniona, że nie ma problemu ze zdobyciem sprzętu ani nowego, ani tego z drugiej ręki. Konstrukcja kadłuba sprzyja bezpieczeństwu nawet podczas wywrotki.
420 jest rozpowszechnioną klasą juniorską w 43 krajach na całym świecie, jest również łódką, która wielokrotnie była wybierana przez ISAF na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata. Pomimo wprowadzania na rynek coraz to nowszych klas, które często wyposażane są w asymetryczny spinaker, 420 jest nadal najpopularniejszą dwuosobową łódką juniorską na świecie.
Pod adresem: warszawa-pozaszkolne.pzo.edu.pl zostanie uruchomiony elektroniczny system rekrutacji do placówek wychowania pozaszkolnego.
Skontaktuj się z nami