Wioślarstwo

Wioślarstwo powinno być ulubionym sportem młodych ludzi, ponieważ, jak żaden inny sport,nadaje im energię,inicjatywę,siłę i zdrowe!

Pierre de Coubertin.

„Rozwój współczesnego wioślarstwa ma swój początek w Anglii, gdzie dobrze utrzymane rzeki i kanały umożliwiały zastosowanie transportu wiosłowego, który zdynamizował się po uregulowaniu Tamizy w pierwszej połowie XVI wieku. Duża liczba jednostek wiosłowych przyczyniła się do licznych kolizji. Dlatego król Henryk VIII zaczął wydawać licencje mistrzowskie i czeladnicze. Ich ilość dochodziła do 5 tysięcy. Egzaminy licencyjne i związane z nimi popisy wiosłowania legły u podstaw wioślarstwa regatowego. W drugiej połowie XVIII wieku było już wiele regat z udziałem przewoźników rzecznych.

W 1791 roku zostały przeprowadzone regaty zawodowych przewoźników – jedynkarzy, zaś rok wcześniej w Petersburgu zawody z udziałem kadetów marynarki wojennej. Współzawodnictwo na łodziach wyścigowych zostało zapoczątkowane w 1829 roku przez studentów Cambrige i Oxfordu ścigających się na Tamizie w konkurencji ósemek. To te regaty dały początek opinii, że wioślarstwo jest sportem godnym dżentelmenów. Od tamtego czasu regaty te są rozgrywane w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową. Niezwykłą rangę nabrały regaty organizowane od 1839 roku w Henley. Objęte zostały patronatem królewskim, który jest sprawowany do dziś i obok wyścigów konnych i tenisowego turnieju Wembledon zaliczane są do najbardziej prestiżowych”.
„…Wioślarstwo jest sportem polegającym na wprowadzeniu w ruch łodzi pływającej po wodzie, przy użyciu siły mięśni wioślarza, używającego wioseł jako dźwigni prostej. Wioślarz siedzi plecami do zasadniczego kierunku ruchu łodzi. W łodzi wioślarskiej wszystkie części nośne, w tym również osie elementów ruchomych, muszą być trwale przymocowane do kadłuba łodzi, z wyjątkiem wózka, który porusza się po szynach wzdłuż osi podłużnej łodzi…”

Regaty wioślarskie rozgrywane są na spełniających określone normy akwenach wodnych, na wytyczonych bojami torach o długości 2 km. Tory dla poszczególnych łodzi są proste i mają szerokość 12.5 do 15.0 m. W jednym biegu wioślarskim udział bierze 6 osad.
Największe światowe zawody wioślarskie prowadzone są systemem FISA polegającym na rozgrywaniu dwóch biegów kwalifikacyjnych; przedbiegów i międzybiegów, podczas których poszczególne osady walczą o prawo startu w półfinałach. Półfinały wyłaniają osady, które startują w finale A (o miejsca 1-6) oraz finale B (o miejsca 7-12).
W mniej prestiżowych regatach i przy małej ilości osad kwalifikacja do finału odbywa się na podstawie samych przedbiegów. Pucharowy system wyłaniania osady zwycięskiej stosowany jest w wioślarstwie niezmiernie rzadko m.in. w trakcie corocznych królewskich regat w Henley rozgrywanych na Tamizie.

Igrzyska Olimpijskie od 2020 roku rozgrywane będą w:
7 konkurencjach kobiecych: 1x jedynka, 2x dwójka podwójna, 2- dwójka bez sternika (peruar), 4x czwórka podwójna, 4- czwórka bez sternika, 8+ ósemka, LW 2x dwójka podwójna wagi lekkiej i 7 takich samych konkurencjach męskich: 1x jedynka, 2x dwójka podwójna, 2- dwójka bez sternika (peruar), 4x czwórka podwójna, 4- czwórka bez sternika, 8+ ósemka, LM 2x dwójka podwójna wagi lekkiej.

W corocznie rozgrywanych mistrzostwach świata rywalizacja odbywa się osobno dla kategorii wiekowych: juniorskiej: do 18 roku życia, młodzieżowej: 19 – 22 lata (Światowe Regaty do lat 23 – nieoficjalne M.Ś. ) oraz seniorskiej.
W wioślarstwie nie prowadzi się rankingu oficjalnych rekordów czasowych. Nieoficjalnie najlepszy rezultat w konkurencji dwójek podwójnych wagi lekkiej 6:14.57 należał do 2002 roku do polskiej dwójki Robert Sycz / Tomasz Kucharski uzyskany podczas MŚ w Aiguebelette (Francja)
w roku 1997.

Konkurencje wioślarskie:

 1. Mężczyźni (M) 1x (jedynka), 2x (dwójka podwójna), 2- (dwójka bez sternika), 4x (czwórka podwójna), 4- (czwórka bez sternika), 8+ (ósemka), 2+ (dwójka ze sternikiem), 4+ (czwórka ze sternikiem)
 2. Kobiety (W) 1x, 2x, 2-, 4x, 4-, 8+
 3. Mężczyźni waga lekka (LM) 1x, 2x, 2-, 4x
 4. Kobiety waga lekka (LW) 1x, 2x, 2-, 4x
 5. Niepełnosprawni (A): 1x (kobiet i mężczyzn), 2x (osady mieszane), 4+(osady mieszane)
 6. Mężczyźni do lat 23 (BM) 1x, 2x, 2-, 4x, 4-, 8+, 4+
 7. Kobiety do lat 23 (BW) 1x, 2x, 2-, 4x, 4-, 8+, 4+
 8. Mężczyźni wagi lekkiej do lat 23 (BLM): 1x, 2x, 2-, 4x
 9. Kobiety wagi lekkiej do lat 23 (BLW) : 1x, 2x, 2-, 4x
 10. Juniorzy (JM) 1x, 2x, 2-, 4x, 4-, 8+, 4+
 11. Juniorki (JW) 1x, 2x, 2-, 4x, 4-, 8+, 4+

Konkurencje wioślarskie znajdujące się w programie Igrzysk Olimpijskich:

 1. Mężczyźni (M) 1x, 2x, 2-, 4x, 4-, 8+
 2. Kobiety (W) 1x, 2x, 2-, 4x, 4-, 8+
 3. Mężczyźni waga lekka (LM) 2x
 4. Kobiety waga lekka (LW) 2x 
Rekrutacja

Pod adresem: warszawa-pozaszkolne.pzo.edu.pl zostanie uruchomiony elektroniczny system rekrutacji do placówek wychowania pozaszkolnego.

Skontaktuj się z nami
Skip to content